Geckota - tradiční letecké hodinky

GECKOTA. Že vám tato značka nic neříká? Jsme jejím oficiálním a výhradním dovozcem pro Českou republiku. Jedná se o letecké hodinky, jejichž původ bychom hledali na Britských ostrovech. Hodinky Geckota K1 mají osvědčený japonský strojek Miyota, naopak model K4 zase strojek Seiko. Co se týče designu, hodinky navazují na nadčasový a elegantní německý B-Uhr letecký styl.

Geckota - kouzlo tradičních německých leteckých hodinek

Jedná se o původní design německých druhoválečných hodinek pro Luftwaffe. Doslovně B-Uhr znamená Beobachtungsuhr, což lze přeložit jako pozorovací hodinky. Nějakou složitost byste na hodinkách hledali marně, jako všechny typy leteckých hodinek se vyznačují praktičností a jednoduchostí, což jim, ale v žádném případě neubírá na celkovém dojmu. Podívejte se třeba na naše hodinky Geckota K1 V29, to je jednoduchost a elegance v jednom.

V meziválečném období docházelo i k výrobě leteckých hodinek, které již jejich hlavní atribut - tedy praktičnost začaly ztrácet. Leč tradiční německý design B-Uhr, se kterým se u našich hodinek setkáte, přetrval. Hodinky jsou přehledné, mají pilotní provedení korunky a mají výrazné podsvícení, které se využívalo při zatemněném letu dálkového bombardéru.

Řekneme si něco k designu hodinek Geckota K1 V23, které jsou v limitované edici 40 kusů k dostání v naší nabídce. Na první pohled zaujme poněkud netradiční řešení ciferníku, které se nazývá B-Muster. Hodinky mají dvě kružnice pro indikaci času. Ta vnější a větší indikuje číselné hodnoty minut v intervalu po pěti. Bombometčík a navigátor totiž potřebovali přesně věděl, kolik sekund uplynulo od posledního shozu bomb a za jak dlouho se letadlo po obrátce vrátí nad původní cíl pro svržení další várky. Vnitřní kružnice samozřejmě znázorňuje hodiny i s číselnými indexy. Na rozdíl od strojků Unita, které mají vteřinové ručičky obvykle na pozici 6 či 9, tak Geckota K1 V23 ji má přímo ve středu což není až tak úplně obvyklé. Všechna čísla a trojúhelník na dvanácté hodině jsou navíc lumuniscentní. V původním provedení vydržely hodinky svítit až půl hodiny. Jelikož pro letce nebylo až tak podstatné jaký je dnes den, tak byla i datumovka umístěna jen malá s ukazatelem včera, dnes a zítra, a to na pozici indexu 3. Sklíčko je luxusní safírové v rovném provedení. Politika společnosti Geckota se při nákupu těchto hodinek přiklonila k prodeji bez tahu a řemínků. Firma tak chce sama zapojit zákazníka  do výběru řemínku čímž  dodává tak punc osobitosti a personalizace. Pro model K1 V23 vybírejte v naší nabídce řemínků takový s šířkou 22mm. A ještě jedna interesantní informace na konec. Společnost vyrobila 100 kusů ocelových, 100 kusů černých PVD a 100 kusů bronzových PVD modelů K1. Koupí našich bronzových PVD hodinek Geckota K1 tedy získáte opravdový unikát, který jistě stojí za investici.

Za doporučení jistě stojí i model Geckota K4 V06, který má sdružený ciferník jak pro minuty i hodiny. Ciferník je ale netradiční v tom, že kromě velkých indexů 2,4,8 a 10 nabízí i malé indexy 13-24 vně vteřinových indexů 5,25,35 a 55 což může nejednoho nositele z počátku zmást. Jestliže jste zastánci tradičního ciferníku, tak doporučuji výše zmíněný model Geckota K1 V29. Ale pozor, i tento model máme pouze v limitované edici 40 kusů. 

geckota 002 (1)

Autor článku Jan Vachtl

Potřebujete poradit?

Milan Illés Milan Illés Mistr hodinář