Jak se měřil čas v minulosti: Díl I.

Jak se měřil čas v minulosti - Díl první

Státní svátek Dne české státnosti ve mě vzbudil zájem o otázku, jak se měřil vlastně čas v minulosti, kupříkladu právě v době svatého Václava. V dnešním příspěvku se proto stručně zaměřím na historii měření času, leč začnu mnohem dříve než v době českého světce. Počátky měření času totiž spadají ještě několik tisíc let nazpět do starověkého Egypta.

Ještě než se dostanu k Egyptu tak jen pár slov o pravěku. Z této doby máme dochováno velice málo památek, leč podle různých maleb v jeskyních lze více než předpokládat, že tehdejší člověk byl schopen minimálně měřit roční období, kalendářní měsíc a den a noc. K tomu mu stačilo sledovat pohyb Slunce a Měsíce, zejména měsíčních fází.

První přesnější měření času spatřilo světlo světa v starověkém Egyptě, kde se cca 3500 let před naším letopočtem objevují první sluneční hodiny. Jednalo se o vysoké a překrásné obelisky, které byly stavěny na počest egyptského boha Ra, který pro mě po celou historii představoval jednoho z nejvýznamnějších bohů. Obelisky ale neměly pouze onu funkci liturgickou ale i praktickou. Stín který vrhaly obelisky na zem sloužil k měření času. Jak přesně to ale Egypťané prováděli bohužel nevíme, první dílkování se objevilo až kolem roku 1500 před Kristem. Egypťanům vděčíme ještě za jednu věc, a to za rozdělení dne na dvakrát 12 hodin, celkově 24 hodin. Pro Egypťany bylo totiž důležité rozdělení na den a noc, proto jak den tak noc rozdělili na dvanáct hodin.

A nyní zpět do přítomnosti. Naše akční nabídka nabízí celou řadu překrásných hodinek, ze kterých jsem vybral dnes hodinky Moscow Calassic, Chronograf. S touto značkou jsme se jež jednou setkali u modelu „Kosmonaut“. Hodinky ihned každého pozorovatele zaujmou svojí mimořádnou robustností, také se jedná o letecký model a piloti potřebují hodinky co se jim nerozbijí po jednom prudším pohybu. Hlavní indexy hodinek nezobrazují klasicky hodiny, ale sekundy. Mimo to mají hodinky i klasickou vteřinovku na pozici indexu 9. Přední sklíčko hodinek je luxusní safírové, zadní minerální. Hlavní indexy a ručičky jsou navíc pro lepší měření času i luminiscentní. Tyto odolné letecké chronografy dodáváme navíc v krásném dřevěném pouzdře.

Autor článku Jan Vachtl

Potřebujete poradit?

Milan Illés Milan Illés Mistr hodinář