Pánské hodinky ve stylu casual

Pánské hodinky ve stylu casual

Již jsme si vysvětlili základy jak vybrat hodinky obecně k oblečení, na co si dát pozor, jak sladit barvy, tvar, materiál apod. Dnes budu již konkrétnější a zaměřím se na dress code s názvem Casual, případně i jeho deriváty Smart Casual a Business Casual. Než se ale dostanu k hodinkám musím nejdříve vysvětlit o jaký styl se to vlastně jedná.

Jedná se o neformální oblečení, vyznačující se pohodlností a poměrně velkou možností kreativity a barevnou i materiálovou pestrostí. Pod běžný Casual styl patří prakticky všechny typy kalhot, mohou být i džínové, svetry, roláky, vesty, blazery, neformální saka, trika, košile všech druhů apod. U výběru obuvi platí taktéž poměrně velká volnost, jen sportovní obuv a drahé lakýrky pro večerní příležitosti byste měli nechat raději doma. Pozor si dávejte na obrázky na triku, které mohou působit kontroverzně, taktéž do tohoto stylu nepatří potrhané džíny či různé třásně. Volte přírodní materiály, můžete zvolit i různé kontrastní barevné a materiálové kombinace.

Styl Smart casual je už přísnější. V zásadě se jedná o styl oblečení do kanceláře, do kterého už nepatří džíny, minisukně, trička s rádoby vtipnými obrázky, sandály u mužů… Stále se ale jedná o pohodlný styl, ve kterém se nebudete cítit upnutě a i v tomto stylu je stále poměrně velká variabilita výběru oblečení (což například u black tie a white tie v žádném případě není). Pro muže se hodí saka, a to klidně i jiné než černé barvy, přípustné jsou i proužkované vzory, blazery, oblekové kalhoty, svetry a méně formální košile, tedy proužkované nošené s rozhalenkou. Kravata ani motýlek nejsou povinností, ba naopak často budou působit nepatřičně a upnutě, záleží ale vždy na konkrétní situaci. Ženy mají v tomto stylu oproti mužům větší volnost, vynechat by měly pouze minisukně a minišortky a jak již bylo psáno výše i potrhané oblečení a výrazné obrázky a slogany.

A konečně k hodinkám. K tomuto stylu vyberte hodinky, které nejsou nijak extrémně výrazné. Jelikož je u stylu Casual poměrně velká volnost ohledně barev a materiálů, není nutno zde dodržet striktně onu barevnou sladěnost hodinek a oblečení, přesto se určitě najdu situace, kdy hnědý řemínek a černý opasek nebudou působit na první pohled hezky. Nedávno prezentované hodinky značky Geckota, pro které jsme jediný oficiální a výhradní dovozce pro Českou republiku, nabízí dva zajímavé modely, které se ke stylu Causal velice dobře hodí. Jedná se o letecký model K1 V29, který splňuje podmínku pohodlného a praktického modelu na každodenní nošení. Druhým zajímavým modelem je taktéž letecký K1 automat s pouzdrem z nerez oceli a lumuniscentními indexy a ručičkami. Obecně letecké hodinky se svojí praktičností se velice dobře hodí ke casual stylu, který co se týče výrazných doplňků klade důraz spíše na výrazné barvy než na složité mechanické hodinky s desítkami funkcí a zlatým pouzdrem, které lépe unosíte při večerní formální příležitosti. 

Autor článku Jan Vachtl

Potřebujete poradit?

Milan Illés Milan Illés Mistr hodinář