Stupeň vodotěsnosti Označení Stříkající voda Sprchování,
mytí rukou
Povrchové plavání Hlubiné potápění
WR 0 m WR (water resist) ANO NE NE NE
WR 30 m 3 ATM / 3 BAR  ANO NE NE NE
WR 50 m 5 ATM / 5 BAR ANO ANO ANO  (s výhradou 0,5m hloubka)* NE
WR 100 m 10 ATM / 10 BAR ANO ANO ANO NE
WR 200 m 20 ATM / 20 BAR ANO ANO ANO (potápění bez dýchacího přístroje) NE
WR 300 m 30 ATM / 30 BAR ANO ANO ANO ANO
WR 500 m 50 ATM / 50 BAR ANO ANO ANO ANO
WR 1000 m  100 ATM / 100 BAR ANO ANO ANO ANO

* Styk s vodou do hloubky 0,5 m, nedoporučuje se pod vodou jakákoliv manipulace s hodinkami, spíše náhodný styk s vodou, bez trvalého používání pro plavání, ne skákání a jiné aktivity. (hodinky s tímto označení raději na plavání nepoužívat)

Označení "water resistant" se používá u hodinek, které mají základní vodotěsnost. Maximum působící vody pro ně představuje vzdušná vlhkost a náhodný styk s vodou když si myjeme ruce. Takto označené hodinky si s sebou rozhodně nebereme do vany ani do bazénu.

Označení "water resistant" spolu s označením hloubky v metrech nebo tlaku v atmosférách (atm) se používá u odolnějších hodinek. Vodotěsnost hodinek se běžně udává ve třech různých jednotkách. V metrech (m), barech (bar) nebo atmosférách (atm). Všechny tři jednotky označují jednu veličinu a tou je tlak vodního sloupce, který na hodinky působí. 1 metr vodního sloupce odpovídá tlaku 0,1 baru nebo 0,1 atmosféry. Když je tedy uveden na hodinkách údaj 100 m, 10 bar nebo 10 atm, vždy to znamená, že hodinky v laboratorních podmínkách vydrží tlak vody, který je ve 100 metrech při normou stanovené teplotě a hustotě vody.

Často však vzniká mylný předpoklad, že tato hodnota zároveň znamená hloubku, do které se s hodinkami bez úhony může potopit i majitel hodinek. Teoreticky tomu tak je, ovšem za předpokladu, že se člověk potopí do čisté klidné vody bez hnutí a za stálé teploty. Taková situace je však více než málo pravděpodobná, skutečná bezpečná hloubka v běžném životě je daleko nižší. Testy hodinek probíhají v laboratorních podmínkách a tedy za ideálních předpokladů. Ty ale při potápění běžně nenastanou. Namáhání hodinek pod vodou závisí také na tom, jak se s nimi pohybujete, zda s nimi do něčeho neudeříte. Pokud se potápíte v moři, ohrožuje je agresivní slaná voda a chemikálie.

Obecně se říká, že hodinky označené jako odolné do 30 metrů / 3atm se hodí tak maximálně k mytí auta, ale na koupání byste je brát neměli. Koupat byste se mohli teprve s hodinkami určenými do 100 metrů / 10 atmosfér. Pro potápění jsou vhodné teprve hodinky snášející 200 metrů hloubky tedy 20 atm a profesionální potápěčské hodinky se označují jako 1000 metrů / 100 atm.

ATM - Odolnost pouzdra hodinek proti vodě vyjádřeno v jednotkách atmosfér. Určuje hloubku vody do, které můžete hodinky ponořit. Mělo by všeobecně platit, že například 5 ATM se rovná cca 50 metrům. V praxi je hodnota 5 ATM vhodná maximálně do malého bazénu, není vhodné pro plavání. Neplatí chcete-li na hodinkách nastavit čas pod vodou (točit korunkou) dokonce ani při hodnotě 20 ATM.

Antimagnetic - Antimagnetické hodinky - nedají se běžným způsobem zmagnetovat. Zmagnetování byť jen malé zapříčíní nepřesný chod a nebo úplně znemožní funkčnost hodinek.

Antireflexní vrstva luminiscence - Lumina,  super lumina, antireflexní vrstva je speciální povlak různých sloučenin napařený za vysokých teplot na povrch sklíčka, který omezuje nežádoucí odrazy světla. Antireflexní vrstvy se nanášejí jak z obou, tak i pouze z jedné strany, většinou vnitřní strany krycího sklíčka

Automatic - Automaticky nátah,  hodinky se  natahují pohybem ruky. Na strojku je namontováno závaží rotor, který se pohybem ruky převažuje a tím dochází k natahování hodinek. Při běžném nošení není třeba se o hodinky starat a můžete je klidně i na noc odkládat aniž by se strojek zastavil. Většina takto vybavených hodinek má rezervu kolem 40 hodin. Někdy je mechanismus označován jako Self-Winding. 

Bullhead - chronograf, jehož rozložení tlačítek je na 11 a 11 hodině a korunka je umístěna uprostřed na 12 hodině.

Co-axial - Speciální konstrukce krokového mechanizmu vyvynutá spoločností OMEGA. U Co-Axial strojku je znížené tření mezi krokovým
kolečkem a kotvou. Díky tomuto mechanizmu jsou hodinky schopné zabezbečit stejnou přesnost i po delší dobu (servisní interval je až 8 roků).

COSC - Controle Officiel Suisse des Chronometres - švýcarský certifikát pro hodinky splňující určité kvalitativní parametry tzv. chronometry. Dovolená odchýlka -4 a +6 sekund za den.

Dýnko - Spodní kryt na hodinkách.

Eco-Drive - Pohon na světelnou energii. Hodinky při jakémkoliv osvětlení nabíjí akumulátor, který pak pohání strojek. Kdo žije v temné jeskyni rozhodně by se měl vyhnout hodinkám na tento pohon. Nabytý akumulátor má rezervu asi 500 hodin.

Etue - Označení pro krabičku nebo pouzdro ve které byli hodinky zakoupeny. U kapesních hodinek je taková etue velkou vzácností.

ETA - celý obchodní název největšího švýcarského výrobce hodinkových strojků zní: ETA SA Manufacture Horlogere Suisse. Tato firma, založená roku 1793, vyrábí jak automatické, tak quartzové strojky.

GMT - zobrazení druhého času na 24 hodinové stupnici.

GTLS - technologie osvětleni, pomocí tenkých skleněných trubiček, vyplněných radioaktivním tritiem, které zajišťují permanentní osvětlení ruček a indexů, bez nutnosti nasvícení. Světlo zde vzniká rozpadem tritia v trubičkách z borosilikátového skla, jejichž vnitřní strana je pokryta fosforem. Emitované elektrony malého množství plynného tritia způsobují fluorescenci vrstvy fosforu.

Hacking - zastavení vteřinové ručky vytažením korunky při seřizování času

Hardlex - název od firmy Seiko pro tvrzené minerální sklíčko

Haute Horologie - vysoká hodinařina - V zásadě se tímto pojmem označují výrobci hodinek používající tzv. in house kalibr, tedy firmy, které tvoří vlastni strojky. Mezi nezpochybnitelné zástupce této kategorie patří např. Rolex, Breguet, Jaeger LeCoultre, Audemars Piguet, Patek Philippe, Ulysee Nardin.

Hesalit - je speciálně tvrzený plast, používá se na sklíčka, málo odolný proti poškrábání, ale dá se bez problémů vyleštit.

Chronograph - Chronograf nebo-li jednoduše řečeno stopky (měření času).

Chronometre - Chronometr je označení hodinek s vysokou přesností chodu i za nepříznivých podmínek.

Incabloc - pružné uložení setrvačky. Chrání se tím nejpohyblivější část hodinek před nárazem.

Indexy - značky určující jednotlivé časové úseky (minuty, hodiny, vteřiny) na ciferníku

Jewels - Počet použitých kamenů pro co nejpřesnější a nejtrvalejší chod hodinek. Čím více tím lépe. Kapesní hodinky začínají od 4 použitých kamenů a 17 kamenů je již vzácností. U náramkových hodinek krom vzácných případů začíná počet na 15 kamenů v období 1930 až 1960, zhruba od 70 let se běžně používá 17 kamenů. Nejstarší Automaty mívají 17 modernější většinou 21 až 25 kamenů. Dražší modely mají od 25 do 77. Ovšem 77 kamenů je spíše už jen nadbytečný počet a pochází z doby kdy se hodinářské firmy předháněli kdo má víc... Užitečných je asi 42 kamenů, vše navíc je jen honba v číslech.

Kalibr - Označení pro typ, druh strojku, výrobní řada ...

Komplikace - Nejvíce ceněná vlastnost hodinek. Nejznámější a vyhledávanou komplikací je chronograph. Další je například Turbilion nebo Perpetual Date. VEČNÝ KALENDÁŘ: Přesně měří čas, den, datum, a dokonce zmapuje i přestupné roky. Poprvné se objevil v roce 1925. Mechanizmus odtikává všech 1461 dnů během 4 let. FÁZE MĚSÍCE: Zobrazuje fáze Měsíce prostřednictím rotačního disku po obvodu hodinek. Poprvé se objevil v 16. století. Jak funguje: Ozubené kolečko se otáčí současně s lunárním cyklem. 

Korunka - Část - díl , kterou se nastavují hodinky. 

Lupa - zvetšovací sklíčko nad datumovkou, může být přilepené z vnější i vnitřní strany. 

LNIB - Like New in Box - jako nový v původní v krabičce.

LumiBrite - luminescenční nátěr používaný firmou Seiko.

Nerezová ocel 316L - je pevná, tvrdá a nepodléhá korozi. Používá se také v potravinářském průmyslu, lékařském odvětví - chirurgické nástroje a také v jiných odvětvích klenotnického průmyslu. Je to velmi kvalitní materiál náročný na opracování, které je prováděno na moderních CNC strojích s vysokou přesností.

NOS - New Old Stock - staré zásoby nepoužitého zboží

Open heart - jedná se o průhled na setrvačku a můstek z obou stran hodinek - zespodu prosklené dno a zvrchu výřez v ciferníku. Často je toto "zneužíváno" k napodobení tourbillonu, v tomto případě se můstek přezdobí a laikovi se může zdát jako tourbillon. Z renomovaných firem používá na nekterých modelech open heart např. Epos či Zenith.

Pulsometer - stupnice pro měření tepové frekvence.PVD - physical vapour deposition - PVD technologie je založena na fyzikálních principech vakuového odpaření materiálů obsažených v povlaku a jejich nanesení na pouzdro. Vrstva povlaku, který proniká do původního materiálu, se vyznačuje vysokou tvrdostí a odolností proti otěru, odolností vůči vysoké teplotě (měla by snášet přes 700 stupňů Celsia), korozi i kyselinám.

Repetice - Složitá mechanická funkce, která pomáhá určení času pomocí různě vysokých tónů. Obvykle tyto hodinky při stlačení zvláštního tlačítka odbíjejí hodiny, čtvrthodiny a minuty. Kapesní hodinky Audemars Piguet z roku 1910 odbíjely celé hodiny hlubokými tóny, souzvuky vysokého a nízkého tónu pak odbíjely čtvrti a vysoké tóny odpočítávaly každou minutu.

Rezerva nátahu - tento termín odkazuje na dobu po kterou budou hodinky v chodu po plném natažení - hodinky s rezervou chodu 48
hodin by tedy měly fungovat 48 hodin. Také se používá pro označení indikátoru rezervy nátahu na ciferníku hodinek (zpravidla ručka s příslušnou škálou).

Rotor - Součást automaticky natahovaného strojku, zezadu připevněny a zpřevodovaný kus strojku, který se při pohybu ruky otáčí a tím provádí nátah hodinového strojku.

Waterproof - Starší označení vodě odolných hodinek. Novější název je Waterresistant. Vynálezcem voděodolných hodinek je firma Rolex. Takto označené hodinky jsou odolné vůči náhlému styku s vodou nikoliv však vodotěsné.

Shosckproof - Nárazuvzdorné hodinky. Strojek je pružně uložen.

Quartz - Označuje druh strojku s pohonem na baterii. Rezerva baterie bývá od 1 do 2 let. Kdo chce mít jistotu je dobré nechávat baterii vyměnit jedenkrát za rok. Baterie rozvibruje malé krystalky. Jejich vibrace regulují přenos energie z baterky na ručičky hodinek. PRO: Jsou přesnejší než automatické hodinky. PROTI : Baterka se musí měnit.

Tachymeter - Měření jízdy v km za hodinu.

24 hodinový režim - U analogových hodinek ukazuje časovou fázi dne. Digitální zobrazení má možnost zobrazení například 18:00 hod ale analogové to nedokážou. Ukazatel 24 hodinového režimu je buď jako malý terčík ve, kterém oběhne ručička kolem dokola jednou za 24 hodin nebo to bývá čtvrtá ručička, která opět oběhne 12 hodinový ciferník jednou za 24 hodin.

Turbilion - U mechanických hodinek pro jejich přesnost je největším nepřítelem zemská přitažlivost. Turbilion je zařízení, které se umí vyhnout zemské přitažlivosti a hodinkám již nebrání nic ve velice přesném chodu.

Tah - Označení pro kovový řemínek k hodinkám.

Rozměry u řemínků - Rozměr 18 mm je nejpoužívanější a je to šířka řemínku která se uchycuje k hodinkám.

Stěžejka - Pružná tyčinka, která drží řemínek v hodinkách.

Setrvačka - nejvíce pohyblivá část u mechanických hodinek. Pohybuje se tam a zpět.

Otočná Luneta - Otočná část kolem ciferníku s jasným bodem startu. Nastavuje se na současný stav času a jak hodinky běží dál je vidět kolik uběhlo času od nastavení. Funkce je určená pro potápěče kolik uběhlo doby od ponoru a pro bezpečnostní důvody se točí pouze doleva protože potápěč může zavadit o lunetu a čas pouze prodloužit ale nikoliv zkrátit jinak by se mohlo stát, že potápěč bude mít méně kyslíku než si myslí.

 

Safírové sklíčko - označení pro sklíčko hodinek vyrobené ze syntetického safíru, který je extrémě odolný proti poškrábání, nevýhodou může být vyšší křehkost.

Skeleton - hodinky s průhledným ciferníkem a zadním víkem, kterými je vidět mechanismus.

Spring Drive - je nejvýznamnější nový hodinový strojek, který firma SEIKO vytvořila od doby quartz Astron v roce 1969. Jeho základem je, stejně jako u všech mechanických hodinek, hnací pero, avšak využívá zcela nový systém pro regulaci času, jehož výsledkem je přesnost jedné sekundy na den a, což je jedinečné, ručičky s klouzavým pohybem, které představují neustálý, stejnoměrný pohyb času.

SuperLuminova - luminescenční nátěr vyráběný firmou Seiko a dodávaný dalším hodinářským firmám.

Telemeter - stupnice k měření vzdálenosti na základě rychlosti zvuku.

Titan - Titanium - šedý kov o 40 % lehčí než ocel. Téměř naprostou odolností proti korozi na vzduchu a ve vodě včetně mořské předčí i nejlepší nerezivějící oceli, je odolný proti účinkům lidského potu a nejsou známy případy alergie na titan. Mechanickými vlastnostmi je srovnatelný s ocelí. Má malou tepelnou vodivost i tepelnou kapacitu takže titanové hodinky na ruce "nestudí" jako třeba mosazné nebo zlaté. Pro výrobu hodinek se nejčastěji používá alfa slitina (obchodní název Titan Grade 2), někdy též pevnější a hůře obrobitelná slitina alfa-beta (Grade 5). Současná cena titanových hutních výrobků (září 2008) začíná na 2000 Kč/kg. Na rozdíl od často publikovaných omylů není titan pevnější než legovaná ocel a ani není nijak zvlášť obtížně obrobitelný - obrábí se stejně "dobře" jako nerez ocel.

Tritium - radioaktivní izotop vodíku, v hodinářství se používá jako součást luminiscenčního nátěru indexů a ručiček, v plynném skupenství jako náplň trubiček GTLS

Vibrograf - Velmi přesný přístroj k měření frekvence oscilace hodinového strojku, používaný hodináři k seřizování chodu náramkových hodinek

Watchwinder - přístroj sloužící k uložení automatických hodinek. V pravidelných intervalech otáčí hodinkami, aby nedošlo k jejich zastavení.

Ženevské pruhy - zdobení strojku


Water resistant - hodinky jsou určené na denní nošení a do společnosti. Tyto hodinky jsou odolné vůči prachu a zvýšené vlhkosti např. za deště apod. S hodinkami s tímto označením, prosím, zacházejte opatrně - nejsou určené na hrubé zacházení ani přímý styk s vodou.
Water resistant 30M (3 ATM) - hodinky s tímto označením jsou, podobně jako hodinky s označením water resist, prachotěsné a vlhkotěsné - můžou však již přijít do styku s vodou, ale opravdu náhodným, např. omytí rukou. Hodinky s touto vodotěsností se nesmí ponořit kompletně celé - voda zde nevadí v případě stékání či vlhkosti. V případě kompletního ponoření hodinek s touto vodotěsností může nastat zvlhnutí hodinek, které se projeví nejčastěji orosením skla.

Water resistant 50M (5 TAM) - hodinky s tímto označením jsou už slušně vodotěsné. Hodinky mají už kvalitní těsnění v korunce a jedná-li se o chronograf, tlačítka chronografu mají též těsnění - pod víčkem (nasazovací, ale už i šroubovací) se též nachází těsnění. S hodinkami s označením 50M se můžete koupat - sprchovat  a hodinky jsou schopny těsnit do hloubky 0,5 metru,  ... zkrátka pro povrchové koupání.

Water resistant 100M (10 ATM) - hodinky s tímto označení lze již plně považovat za vodotěsné. Toto označení nám dává záruku pro potápění až do hloubky 8 metrů, což nám zahrnuje rekreační potápění, vodní sporty apod. Těsnění v korunce, víčku, popř. tlačítek chronografu jsou zesílená a připravená na větší tlak vody. Takto označené hodinky jsou již konstruovány i na nárazy zvenčí.

Water resistant 200M (20 ATM) - hodinky nesoucí označení 200 metrů jsou již hodinky konstruované pro hlubinné potápění. Vždy zde již máme šroubovací zadní víčko pouzdra a téměř vždy i šroubovací korunku - pro dokonalé utěsnění a deaktivaci korunky při hlubokém ponoru. S těmito hodinkami se již můžete ponořit až do úctyhodných 50 metrů, kde již je takový tlak, že udeříme-li hodinkami o něco takovýmto tlakem, musí to být opravdu rana slušná a hodinky to musí vydržet. 200 metrů vodotěsnost je maximální pro sériově vyráběné hodinky. 

Značení vojenských hodinek

/album/znaceni-vojenskych-hodinek2/znacky-6-jpg2/ /album/znaceni-vojenskych-hodinek2/znacky-5-jpg2/ /album/znaceni-vojenskych-hodinek2/znacky-4-jpg2/ /album/znaceni-vojenskych-hodinek2/znacky-3-jpg2/ /album/znaceni-vojenskych-hodinek2/znacky-2-jpg2/ /album/znaceni-vojenskych-hodinek2/znacky-1-1-jpg/ /album/znaceni-vojenskych-hodinek2/znacky-1-jpg2/