Bulova - americká značka českého původu

01.07.2016 11:28

Bulova - americká značka českého původu

Bulova, když uslyšíte poprvé tuto značku hodinek asi vás napadne nějaké spojení s Ruskem, leč pravda je překvapivě jiná. Značku Bulova založil imigrant z Čech Josef Bulova, který z tehdejšího Rakouska-Uherska utekl za lepším životem do Spojených států Amerických, kde v roce 1875 Bulova pod jeho rukama vznikla. Určitě je zajímavostí, že mladému muži bylo v době emigrace pouhých devatenáct let. Poptávka po hodinkách českého dobrodruha rostla a s ní i zisky, a tak mohla být ve švýcarském městě Biel založena pobočka pro výrobu hodinek na evropský trh. Od roku 1923 má firma současný název Bulova Watch Copany.

Určitě stojí za poznámku, že televizní spot společnosti Bulova se stal první televizní reklamou na světě. Krátký spot, který je dodnes k vidění na youtube zobrazuje mapu Spojených států do kterých je stylizován ciferník hodinek Bulova s nápisem watch time přičemž mužský hlas dodává úderný slogan „American runs on Bulova Time“. Reklama se vysílala před baseballovým utkáním v roce 1941, které si jistě tehdejší mediální propagátoři nevybrali náhodně, jelikož je baseball dodnes v USA velice populárním sportem na který se v TV dívají miliony diváků. Bulova též aspirovala na první hodinky, které se budou procházet po měsíci, leč i přes její velkou snahu si nakonec Buzz Aldrin vzal hodinky Omega Speedmaster Profesional. V roce 2008 firmu koupil japonský koncert Citizen.

Velice neotřelý a nadčasový design má automatický chronograf Bulova v naší nabídce, který se stal horkou novinkou června. Jedná se dnes již o starožitný kousek, který má jistě i investiční potenciál. Tento model pochází z druhé poloviny sedmdesátých let, přesto o něm nelze říci že vzbuzuje na první pohled retro charakter, naopak chronograf působí nadčasovým a moderním dojmem. Strojek chronografu je švýcarský automat značky Valjoux 7750. Hodinky mají nově pozlacené pouzdro. Pozlacené jsou také indexy 1,2,4,5,7,8,10,11 a obruče menších ciferníků, které zobrazují minuty, sekundy a hodiny. Jak jsme si nedávno popisovali, je možno takové hodinky vybrat jako doplněk k outfitu jehož součástí budou zlacené manžetové knoflíky a výrazná zlacená přezka opasku. Řemínek hodinek je z kvalitní telecí kůže se vzorem, který připomíná hadí kůži. Tento červenohnědý odstín tvoří spolu se zlaceným pouzdrem harmonický celek a jistě každý muž najde ve svém šatníku podobnou barvu opasku, který bude barevně ladit k luxusně vyhlížejícímu řemínku. 

 

Autor článku Jan Vachtl

Zpět