Hodinky a žaket - velká svatba je tady

09.08.2016 09:34

Hodinky a žaket - velká svatba je tady

Již třikrát jsme se věnovali tématu hodinek ve spojení s konkrétním dress codem. Kromě neformálního dress codu casual jsme se zabývali extrémně formálním frakem a o stupeň nižším smokingem. Dnes je tedy řada na denní verzi smokingu, která se nazývá žaket. V dnešní době se nosí zejména na velké svatby a nejvýznamnější denní společenské akce.

Žaket, jak jsem již poznamenal, je denní verzí smokingu. Nehodí se tedy na akce po 18 hodině večerní. Žaket se nosí na nejformálnější denní příležitosti. V dnešní době se jedná zejména o velké a nákladné svatby a významná diplomatická jednání. Pokud tedy plánujete velkou honosnou svatbu, tak klasický oblek je málo. Jen na okraj poznámka. Pokud zvolíte na svoji svatbu žaket, tak by ho měl mít kromě vás minimálně i váš otec a otec nevěsty. Jinak budou nejvýznamnější účastníci svatby oblečením mimo úroveň akce a jednalo by se o faux pass.

Žaket vznikl z fraku jako volnomyšlenkářská novinka, která se ale rychle ujala. Proto také střih žaketu z fraku vychází, má ale na rozdíl od něj odstřihnuté šosy a zapíná se jen na jeden knoflík. Žaket nemusí být nutně pouze černý, často je i šedý. Kalhoty mohou být proužkované. K žaketu patří šedá vesta a specifický typ vázanky zvaný askot. Klasická kravata ani motýlek se k žaketu nehodí, nosí se k němu specifická stříbrošedá šitá kravata, zvaná regata. Popřípadě šátek s názvem plastrón. A jelikož žaket vychází z fraku, nesmíte zapomenout ani na cylindr, který musí barevně ladit se zbytkem outfitu a taktéž vycházková hůl.

Žaket a hodinky je vlastně jedinečná příležitost, kdy si vzít přes den nějaké luxusní složité mechanické hodinky, tak aby odpovídaly vašemu oblečení. Jelikož žaket již není tak „strojený“ jako frak a smoking, můžete si dovolit větší experimenty. Osobně mě napadlo vzít si hodinky, které budou mít výrazný červený ciferník. Přesto je ale nutnost dodržet určitá pravidla, o kterých jsme si již dříve psali. A protože žaket vznikl jako volnomyšlenkářská forma fraku, vybral jsem k němu taktéž poněkud volnomyšlenkářsky i hodinky. Jedná o nám známou značku Geckota, model K2 z limitované edice. Stříbrné pouzdro z oceli se bude dobře hodit ke zbytku žaketového outfitu, stejně tak jako černý řemínek. Kromě klasického zobrazení času a data nabízí chronograf i tři dílčí ciferníky, což dodává hodinkám na první pohled na složitosti. Ciferník je černý, hodinová a minutová ručička jsou luminiscentní, taktéž jako indexy celých hodin. Hodinky dodáváme se zárukou 36 měsíců v luxusním cestovním pouzdru.

Autor článku Jan Vachtl

 

 

            

Zpět