Hodinky jako investice

17.06.2016 09:18

Hodinky jako investice

 

Jistě jste si někdy již sami sobě řekli, zda-li může být nákup hodinek i investicí, která vám zhodnotí vaše finanční úspory. V tomto článku se na tuto problematiku podíváme a zjistíme, že při výběru hodinek pro investici je třeba dodržet mnoho faktorů, jež zhodnocení či nezhodnocení ovlivňují.

Každé hodinky jsou svým způsobem spotřebním zbožím, jestliže vás zajímá pouze vzhled tak na investici moc nepomýšlejte, na tu mají vliv zcela jiné faktory. Na světě se vyrobí ročně cca 98% všech hodinek quartzových, proto je více než zjevné, že větší investiční potenciál mají samozřejmě hodinky s mechanických strojkem, jelikož jich je vyrobeno pouze omezené množství. Důležitým faktorem je i přesnost hodinek, zárukou investičního potenciálu je určitě švýcarský certifikát COCS, které dostávají mechanické hodinky s přesností -4/+6s za den a jejich cena je až o polovinu vyšší než hodinek bez certifikátu a mohou se honosit názvem chronometr.

Mezi další důležité kritérium patří množství funkcí, které mechanické hodinky mají. Připomeňme si, že mezi tyto funkce patří kupříkladu o minutovou repetici, indikátor odbíjení módů, repetici data, zvonkohru, věčný kalendář, tourbillon, planetárium, indikátor rezervy chodu, ukazatel dne a noci, ukazatel dne v týdnu, měsíce a data, přestupný rok, čtyřčíselný ukazatel roku, měsíční fáze, alarm a nesčetné další. V jednom z předchozích článků jste se mohli dozvědět, že aktuální nejsložitější hodinky na světě Vacheron Constantin 57260 z roku 2015 mají úctyhodných 57 funkcí.

Samozřejmostí je materiál, který byl použit na výrobu pouzdra (prim hraje zlato a platina), sklíčka (safírové), případné dekorativní prvky jako diamanty a jiné drahé kameny. Též takzvané skeletonové hodinky, u kterých je vidět mechanický strojek, mají zvýšený potenciál investice.

Na investičním potenciálu se podílí samozřejmě i množství vyrobených kusů. Ne vždy je ale nálepka „Limitovaná edice“ zárukou investice. Dnes se mohou do limitovaných edic řadit i hodinky, které jsou vyrobeny v počtu 3000 kusů, které už ale odpovídají sériové výrobě. Opravdu limitovanou edicí jsou maloedice okolo 150 kusů, čím méně tím logicky lépe. Leč pro obyčejného smrtelníka může být v takovém případě problém obrovská cena takových hodinek a také časté pořadníky, které jsou na několik let dopředu již plné a přednost v nich obvykle dostávají předchozí zámožní majitelé předchozích hodinek z limitovaných edic. Platí, že vyšší investiční potenciál mají hodinky, které se už nevyrábí, než ty co se ještě vyrábí.

A pozor na padělky, v Číně (a nejen tam) se ročně vyrobí asi 40 milionů padělků hodinek, ty najdete často na různých aukcích, mají neúměrně nízkou cenu a proto je lepší se jim vyhnout. Dalším častým fíglem padělátorů, je výroba nekvalitních mechanických hodinek, jejich transport do Evropy přes německé přístavy a následně prodej pod zdánlivě německým či jiným názvem. Takovéto hodinky opravdu investicí nejsou. Největší investiční potenciál mají hodinky zlaté a pak Omegy, které jsou u nás brány jako opravdová investice. Naopak se určitě vyhněte moderním trendům v podobě hodinek chytrých, všichni víme jak rychle postupuje vývoj informačních technologií, tyto hodinky ztrácí hodnotu už jen samotným nákupem a s růstem nelze počítat.

Z naší nabídky bych určitě doporučil hodinky Omega z konce třicátých let a kapesní hodinky Zenith, u kteréžto značky je též velký potenciál investice.

 

Kapesní hodinky ZENITH, 1902-1920

 

Náramkové hodinky Omega DE VILLE AUTOMATIC, cca 1960

 

Kapesní hodinky Zenith, 1910-1925, art deco

 

Náramkové, původně kapesní hodinky Omega, 1941-1942

Autor článku Jan Vachtl

Zpět