Hodinky Molnija, klenot z velbloudího Čeljabinsku

18.04.2016 23:08

Hodinky Molnija, klenot z velbloudího Čeljabinsku

Nedávno se v naší nabídce objevily unikátní starožitné náramkové hodinky Molnija, které vznikly úpravou původního kapesního modelu z 60. let dvacátého století. Odkud ale tyto hodinky pocházejí a jaký věhlas se za touto značkou skrývá si již o několik řádků níže osvětlíme.

Abychom nalezli hodinářskou továrnu vyrábějící hodinky Molnija museli bychom navštívit sedmé nejlidnatější ruské město Čeljabinsk. Čeljabinsk byl už za dob carství průmyslovým městem, prochází jím větev známé Transsibiřské magistrály, za ruské občanské války zde bojovaly Československé legie a za druhé světové války město získalo přezdívku „Tankograd“ pro obrovskou továrnu na výrobu tanků T-34. V našich končinách se město proslavilo pádem meteoritu v roce 2013, který při troše fantazie mohl na obloze připomínat blesk (rusky Molnija), kterýžto model hodinek toto město proslavil.

Tak jako vždy v Rusku, potažmo v bývalém Sovětském Svazu, se hodinářská továrna nejmenuje podle značky tam vyrábějící. Oficiální název podniku zní Čeljabinská hodinářská továrna, přídomek „Molnija“ (česky blesk) získala továrna až v pozdější době právě od stejnojmenného modelu hodinek. Za druhé světové války byla z Moskvy evakuována První moskevská hodinářská továrna do blízkého města Zlatoúst (rusky Златоуст). Po skončení války se podobně jako Čistopolská hodinářská továrna už do Moskvy pracovníci nevrátili, pouze se přesunuli do blízkého a většího Čeljabinsku.

První hodinky „Molnija“ spatřily světlo světa již 17.listopadu 1947 jako zakázka pro Radu ministrů SSSR. Brzy se na objednávku Ministerstva obrany Sovětského Svazu zahájila výroba náramkových, kapesních, ale i stolních hodinek a značka začala získávat své resumé. Továrna vyráběla i speciální hodiny AČS-1M do ponorek, tanků a vesmírných korábů. Kvalita a design hodinek Molnija byla oceněna „Zlatým glóbem“ z roku 1994, „Zlatým obloukem“ z roku 1995 a „Zlatým orlem“ z roku 1997 a mnoha dalšími oceněními. Mezi léty 2007 a 2015 továrna pro finanční problémy hodinky Molnija nevyráběla, dnes se již ale zpět ke své tradici vrací a vyrábí jak kapesní tak náramkové hodinky.

Hodinky Molnija v naší nabídce starožitných hodinek jsou pro svoji úpravu z původních kapesních na náramkové jedinečným unikátem, který ocení nejeden vášnivý sběratel. Hodinky mají elegantní černý kožený pásek, který byl na původní kapesní hodinky upevněn za pomoci nerezových, ručně vyrobených, úchytů. I přes svůj retro charakter zaujmou hodinky svým nadčasovým vzhledem a jistě i neobyčejným příběhem, který za nimi stojí. Okolí jistě zaujmete i příběhem samotného Čeljabinsku, jelikož má na ruské poměry velice netradiční zvíře ve znaku. Ano, tím zvířetem je právě velbloud, protože město bylo vždy klíčovou obchodní křižovatkou a zůstalo jí i nadále. Ruské hodinky a hodinářské továrny mají prostě vždy nějakou perličku, kterou bychom v nich nehledali a hodinky Molnija nejsou výjimkou.

Autor článku Jan Vachtl

Zpět