Jak vybrat hodinky k různým druhům outfitu

24.06.2016 08:53

Jak vybrat hodinky k různým druhům outfitu

Status současného muže se v mnohém odráží od jeho osobitého stylu, který demonstruje výběrem vhodných doplňků. Jedním z takových doplňků který charakterizuje muže jsou samozřejmě jeho hodinky, které už dávno nemají pouze funkci ukazatele času, ale staly se plnohodnotným doplňkem-šperkem, který pomáhá dokreslit celkový obraz o jeho nositeli.

Současný muž by měl mít tak dvoje náramkové hodinky, jedny na každodenní nošení do práce a druhé pro večerní akce jako jsou divadelní představení, plesy, bankety či jiné formální společenské události.

Na jaké důležité provázanosti mezi oblečením a hodinkami si ale dát pozor? Jde zejména o tvar, barvu a materiál. To vše musí tvořit harmonický celek, který pak bude lahodit nejednomu zvědavému oku. Podívejme se tedy, na co brát zřetel při výběru hodinek a na konci článku si to shrneme vše dohromady.

 

Kovový či kožený pásek?

Začneme páskem hodinek, všichni víme, že jsou buď kovové nebo kožené, jaký se ale hodí k určité příležitosti? Hodinky s kovovými pásky lze použít z velké části jako univerzální, jak pod neformální tak formální oblečení, ale není to obecným pravidlem. Hodinky s kovovým páskem preferují muži, vyznávající aktivní životní styl a pohybu. Kovový pásek je odolnější ve srovnání s koženým páskem, jelikož je méně náchylný k povětrnostním vlivům. Nejpopulárnější jsou pásky z titanových slitin, mosazi nebo nerezové oceli. Takové pásky budou sloužit majiteli klidně i 15 let. Samozřejmostí jsou i pásky ze stříbra a zlata, ty dodají punc exkluzivity a velkého luxusu. U dámských hodinek je v současné době cool růžové zlato a u kožených pásků bílá barva. Nevýhodou kovových pásků je snížená schopnost nastavit si velikost zápěstí. Leč i kožené pásky mohou mít svůj příběh a luxusní resumé. Kromě vepřové a hovězí kůže jsou k dostání i pásky z krokodýlí, rejnočí či žraločí kůže. Každý si to své vybere.

 

Tradiční kruhový ciferník vládne světu

Aby byl váš celkový obraz harmonické, je nutno brát ohled i na tvar a barvu hodinek. Muži v drtivé většině preferují tradiční kruhový ciferník před nejrůznějšími módními výstřelky. Dámské hodinky snesou více experimentu, stačí si jen vzpomenout na modely ve tvaru brambory, hrušky a dalších. Co se týče zdobnosti tak pro každodenní nošení muži preferují praktické modely bez zbytečných ozdob. Přes den totiž hodinky plní zejména funkci ukazatele času. Naopak hodinky na večerní akce bývají složité mechanické modely, často i ve skeletonovém provedení, zdobené drahými kameny, nebo kouskem meteoritu. Zde množství funkcí mechanických hodinek spíše vynikne, jelikož se můžete například blýsknout informací o aktuální fázi měsíce.

 

Počet doplňků je rozhodující

Dbejte na to, aby při pohledu na vás jste zdůraznili pouze jeden, maximálně dva klíčové doplňky. Byla by škoda, aby vaše starožitné náramkové hodinky zbytečně zanikly výběrem extravagantní kravaty či dlouhé bílé šály ve stylu mafie dvacátých let. Také ne ke každé situaci se hodí určitý typ hodinek. Drahé zlaté hodinky vykládané diamanty a safíry budou působit ke sportovnímu oblečení při ranním běhu pravděpodobně zcela nepatřičně, a to nemluvím o riziku jejich poškození. Taktéž není vhodné praktické sportovní hodinky vystavovat na zápěstí při významné večerní recepci.

Barva a celková sladěnost s oblečením

A nyní konečně ta barva. Důležitá je jak barva pásku, tak ciferníku tak pouzdra. Kožený pásek hodinek by měl barvou odpovídat barvě vašeho koženého opasku, aktovky a bot, v případě kovového vaší přezce na opasku. Prim tedy bude hrát zejména černá barva. Barva pouzdra hodinek by měla zase odpovídat barvě vašich ostatních kovových doplňků jako jsou manžetové knoflíky, spona na kravatu a již zmíněná přezka na opasku. Není nic horšího, než když bude každý z těchto drobných módních doplňků zářit jinou barvou. U žen by barva pouzdra popřípadě výrazných drahokamů na hodinkách měla odpovídat barvě náušnic a náhrdelníku.

Cena a značka

Nemusím určitě kdovíjak zdůrazňovat, že i značka hodinek je důležitá. Prim hrají samozřejmě hodinky švýcarské, ale stydět se rozhodně nemusíte ani za české PRIMky, které taktéž nabízejí nádherné limitované edice hodinek, které nejsou zrovna nejlevnější. Fanoušci rychlých aut určitě přivítají modely hodinek svázané se svojí značkou jako je Ferrari nebo Porsche.

Když si to tedy shrneme větší barevná pestrost a nesladěnost jak ciferníku, pásku i pouzdra je ideální spíše pro sportovní a neformální volnočasové vyžití. Jestliže se s kamarádem vydáte na projížďku na motorce, na kole či se zajdete podívat do sport baru na finále Ligy Mistrů, určitě bude sladěnost vašich hodinek s outfitem zajímat naprosté minimum okolí. Pokud se ale vydáte na recepci pořádanou na zahraniční ambasádě a vezmete si hodinky se stříbrným pouzdrem a hnědým páskem a k tomu si vezmete zlatou sponu na kravatu a černý opasek určitě se již najde větší zástup lidí, který si minimálně sám pro sebe řekne, že jste se ideje tomu jak budete působit jako celek moc nevěnovali.

 

Autor článku Jan Vachtl

Zpět