Jak zámečník k luxusním hodinkám od Vladimíra Putina přišel

21.04.2016 08:32

Jak zámečník k luxusním hodinkám od Vladimíra Putina přišel

 

Poslední dobou se v našich článcích věnujeme zejména tématice náramkových hodinek z Ruska či bývalého Sovětského Svazu, připomeňme značky Poljot-Aviator, Molnija a Komandirskije. V tomto článku se podíváme na ruské hodinky v trochu netradiční formě, kterou napsal sám život.

V polovině září roku 2009 zavítal tehdejší premiér Ruska Vladimír Putin na exkurzi spojenou s předvolební agitací strany Jednotné Rusko do zbrojovky v Tule. Prohlídka závodu se již blížila svému konci a najednou z davu zaměstnanců zazněla od zámečníka (rusky слесаря) Viktora Zagajevského velice troufalá žádost o obdarování ničím jiným, než náramkovými hodinkami.

Troufalý zaměstnanec požádal premiéra o nějaký dárek z tohoto setkání, aby měl něco na památku. V tu chvíli Vladimír Putin roztáhl ruce na znamení, že u sebe zrovna nic nemá, ale 51letý zámečník se nenechal zaskočit a pokračoval. : "Ну, часы! У меня два сына - защитники Отечества, на память им" (Tak hodinky! Mám dva syny-obránce vlasti, jako památku pro ně). Tato prosba s apelem na tradiční ruské vlastenectví a armádu již nemohla zůstat nevyslyšena a i přítomnost médií a dalších pracovníků podniku neumožnila Vladimíru Putinovi ponechat si své náramkového hodinky Blancpain Léman Aqua Lung Grande Date z limitované edice v hodnotě 5500 Eur (dnes přibližně 154 000 Kč). Jen pro přirovnání, na takové hodinky by Viktor musel spořit celý jeden rok a nesměl by si přitom koupit ze svého platu již nic jiného.

A tak ruský premiér ve vteřině sundal své hodinky a přitom promluvil o tom, jak tím stejným modelem nedávno obdaroval syna pastevce v sibiřské Tuvě. Nezapomněl později poznamenat, že hodinky nejsou ani platinové ani zlaté. Po informaci o obrovské ceně hodinek je chtěl jejich nový nabyvatel vrátit, ale ruský premiér si už hodinky zpět z pochopitelných důvodů vzít nemohl, a tak nakonec Viktor Zagajevsky už jen novinářům sdělil, že se těší na návštěvu tehdejšího prezidenta Ruska Dmitrije Medvědova, od kterého by chtěl také něco na památku získat. Zda-li k k této návštěvě skutečně došlo se již ale světová média nezmiňují. Syn Viktora Dmitrij následující den novinářům sdělil, že hodinky nebude nosit ani on, ani jeho bratr ani otec a stanou se rodinným klenotem.

Ať už se jedná o skutečný příběh, nebo velice dobře propracovanou a předpřipravenou předvolební agitaci v prospěch politické strany Jednotné Rusko se už nedozvíme. Každopádně ale tento příběh dokazuje, jak moc jsou náramkové hodinky pro Rusy ceněny a považovány za opravdový symbol bohatství a luxusu.

V naší nabídce hodinek z Ruska sice hodinky ruského zámečníka nenaleznete, ale není třeba proto ronit slzy. Naše nabídka obsahuje hned několik luxusních ruských hodinek od moderních po retro styl. Kupříkladu hodinky Poljot v limitované modré edici pro ženevskou výstavu, kvalitní vojenské hodinky Komandirskije, nebo speciálně upravené kapesní hodinky Molnija.

Autor článku Jan Vachtl

Zpět