Máte své hodinky pojištěné?

25.11.2016 10:14

Máte své hodinky pojištěné?

Hodinky, tak jako veškeré další spotřební zboží mohou být bohužel odcizeny nebo nejrůznějším způsobem poškozeny. V dnešním hektickém světě není náhodou, že si omylem poškrábáte sklíčko hodinek, utrhnete korunku, nebo se do vašich hodinek dostane voda. Taktéž kapsářů a vykradačů domů a bytů je jak hub po dešti a ne vždy se proti nim dá efektivně bránit bez neustálé ostražitosti a drahých zabezpečovacích zařízení. Zejména prostředky veřejné dopravy s vysokou intenzitou lidí jsou mimořádně rizikové na drobné krádeže. Ihned mě samozřejmě napadlo pražské metro ve špičce, ale taktéž i vlaky příměstské dopravy, které se hojně rozvíjí prakticky u všech našich krajských měst.

Jestliže chcete mít jistotu, můžete si své hodinky nechat pojistit. Každého by jistě velice mrzelo, pokud by přišel o vzácné a velice drahé hodinky jen díky tomu, že si klimbnul při cestě do zaměstnání a lstivý zloděj toho využil ke svému obohacení. Na trhu existuje již několik společností co nabízí kromě klasického pojištění domácnosti speciální pojištění hodinek a šperků. Tyto pojistky se vztahují na široké spektrum pojistných událostí od klasické krádeže, vloupání, vandalizmus až po živelné pohromy a neopatrné zacházení. A jelikož u části hodinek jejich cena v čase naopak roste a neklesá, tak můžete nalézt i pojištění, která nezohledňují amortizaci a i taková, co platí po celém světě.

Podíváme se tedy na dva modely jak lze hodinky pojistit. Prvním je speciální pojištění hodinek, které ale nenabízejí všechny pojišťovací domy a je vždy třeba se na tuto možnost zeptat. Jeho nepopiratelnou výhodou je, že se vztahuje nejen na škody a krádeže u vás doma, ale i na veřejnosti. Takové pojištění nabízí třeba pojišťovna e.Pojisteni.cz nebo ERV. Druhá jmenovaná společnost nabízí pojištění, které se vztahuje na vloupání, krádeže, loupeže, vandalismus, neopatrné zacházení, přepětí v síti, požár a živelné události. Výhoda této pojistky je, že platí po celém světě.

Hodinky lze samozřejmě pojistit i v rámci pojištění domácnosti. Obvykle hodinky spadají v rámci tohoto typu pojištění do oblasti „Věcí zvláštní hodnoty“. Mají-li vaše hodinky cenu do určité částky (záleží na pojišťovně) je nutno doložit při pojistné události doklad dokazující jejich cenu. Pokud jsou hodinky dražší je obvykle nutno jejich cenu doložit už při sjednání pojištění. Cenu takového pojištění samozřejmě sníží, pokud máte hodinky v zabezpečeném trezoru, nebo máte jinou formu ochrany domácnosti jako jsou kamery, protipožární dveře, hasící systém apod… Nejlepším řešením je proto opravdu se na tuto problematiku poptat a dohodnout se na jasných podmínkách.

A jaké doklady budete určitě potřebovat? Určitě účet od hodinek, znalecké posudky, certifikáty pravosti, voděodolnosti, fotografie šperků… Když budete mít všechny tyto dokumenty, ulehčíte si následné jednání s pojišťovnou a vaše pohledávka bude vyřízena v kratším čase. 

 

Autor článku Jan Vachtl

Zpět