Nevšední hodinky mezi námi

24.08.2016 11:49

Nevšední hodinky mezi námi

Když se řekne náramkové hodinky, většina z nás si představí klasický kulatý ciferník, ti odvážnější z nás i skeletonové modely. Ale každá doba s sebou přináší i nejrůznější módní výstřelky a těm se dnes budu věnovat.

Když se řekne bizarní hodinky, co si jako první představíte? Díky čemu se stanou bizarními? Bude stačit pouze neobvyklý tvar, nebo rovnou nějaká absurdní funkce? Co člověk, to názor, proto představím od každého trochu.

První bizarností jsou hodinky, co neukazují čas. To poněkud popírá jejich primární funkci, ale kdo z nás se může takovým kouskem pochlubit? Švýcarský hodinář Romain Jerome nechal vyrobit hodinky Day & Night, které ukazují pouze to, je li den nebo noc. Tyto hodinky neukazují hodiny, minuty ani sekundy. A kdo by si myslel, že se bude jednat o nějaký nepovedený výstřelek z Asie s minimální hodnotou, tak ten se mýlí. Hodinky se prodávají za 300 000 amerických dolarů. Je to tedy ukázkový příklad hodinek s velkým investičním potenciálem.

Druhou představenou bizarností jsou již známé hodinky 201-Carat Chopard. Opakování je matka moudrosti, tak si je ještě jednou přiblížíme. Hodinky mají neobvyklý vzhled připomínající spíše tvarem batát. Maličký ciferník uprostřed je obklopen třemi diamanty ve tvaru srdíčka. Jedná se o 15karátový růžový diamant, 12karátový modrý diamant a 11karátový bílý diamant. Na hodinkách najdete ještě další menší diamanty s celkem 163 karáty. Vše je elegantně zasazeno do zlata a platiny. Hodinky jsou k dostání za 25 milionů amerických dolarů, tedy něco přes půl miliardy korun v závislosti na kurzu koruny k dolaru.

Přesuneme se nyní do futurismu. Švýcarská společnost MB&F z Ženevy vyrobila hodinky MB&F’s Horological Machines HM3, které na první pohled ani jako hodinky nevypadají. Hodinky nepotřebují snad ani komentář. Jen zajímavost, jejich řemínek je vyroben z aligátora.

Kdo by namítl, že všechny tyto tři modely stále hodinky připomínají, tak tady jedna věc z budoucnosti. Hodinky bez řemínku, které si připevníte na nehet. Trochu sci-fi ne? V dnešní době rychlého růstu informačních technologií možná brzy realita.

A poslední kousek bude pro nadšence vesmírných letů. Výrobce totožný jako u prvního modelu, a podobně absurdní hodinky. Hodinky Moon Dust DNA byly vyrobeny z kovu z sovětské vesmírné lodi Sojuz a titanu z amerického Apola XI. Na ciferníku mají prach z Měsíce. A i řemínek má vesmírnou stopu. Je totiž vyroben z gumy ze skafandrů kosmonautů z Mezinárodní vesmírné stanice. No řekněte, kdo by takové hodinky nechtěl?

 

Autor článku Jan Vachtl

Zpět