Ruské hodinky adaptované pro naše železničáře

02.09.2016 08:41

Ruské hodinky adaptované pro naše železničáře

V dnešním článku se opět podíváme na jeden zajímavý model hodinek s příběhem. Bude se jednat o ruské hodinky Molnija. Že tento model není ničím unikátní? Náš model starožitných hodinek Molnija z šedesátých let má za sebou ale zajímavý příběh, který je svázaný s našimi ajznboňáky. Jedná se totiž o speciální úpravu kapesních hodinek na hodinky náramkové se zachovalým původním ocelovým adaptérem, což je v dnešní době skutečný unikát. Ale nejdříve opět maličko z historie hodinek Molnija.

Pokud chceme nalézt město původu hodinek Molnija, musíme se vydat do Čeljabinsku. Jedná se o sedmé nejlidnatější ruské město, která se nachází na Transsibiřské magistrále. Oficiální název hodinářského závodu zní Čeljabinská hodinářská továrna. Přídomek „Molnija“ (česky blesk) získala továrna až v pozdější době právě od stejnojmenného modelu hodinek. Za druhé světové války byla z Moskvy evakuována První moskevská hodinářská továrna do blízkého města Zlatoúst (rusky Златоуст). Po skončení války se už do Moskvy ale pracovníci nevrátili, pouze se přesunuli do blízkého a většího Čeljabinsku.

První hodinky „Molnija“ spatřily světlo světa již 17.listopadu 1947 jako zakázka pro Radu ministrů SSSR. Brzy se na objednávku Ministerstva obrany Sovětského Svazu zahájila výroba náramkových, kapesních, ale i stolních hodinek a značka začala získávat své resumé. Továrna vyráběla i speciální hodiny AČS-1M do ponorek, tanků a vesmírných lodí. Kvalita a design hodinek Molnija byla oceněna „Zlatým glóbem“ z roku 1994, „Zlatým obloukem“ z roku 1995 a „Zlatým orlem“ z roku 1997 a mnoha dalšími oceněními. Mezi léty 2007 a 2015 továrna pro finanční problémy hodinky Molnija nevyráběla. Dnes se již ale zpět vrací ke své tradici a vyrábí jak kapesní tak náramkové hodinky.

Nabízený model by mohli ocenit příznivci Československých státních drah, jelikož hodinky s původním ocelovým adaptérem se používaly v šedesátých letech právě u drah. Srdce hodinek tvoří mechanický strojek Molnija 3602. Hodinky jsou vyrobeny z obecného kovu a jsou pochromované. Ciferník hodinek je původní s mimostřednou vteřinovkou. Jako celek působí velice prakticky, měření času bylo a je hlavním účelem. Na ciferníku samozřejmě nechybí ruský nápis Molnija a informace o výrobě v Sovětském Svazu. Řemínek je hnědý kožený, na první pohled odolný a masivní. Hodinky stojí určitě za koupi pro kupce, co mají rádi retro či chtějí hodinky s příběhem. Nelze zapomenout ani na adaptaci z původních kapesních na náramkové hodinky za pomoci speciálního původního adaptéru, což je nepochybně zajímavost co může též část zákazníků při nákupu zohlednit.

 

Zpět