Zajímavost z hodinářství - prstencové sluneční hodinky

18.07.2016 20:55

Zajímavost z hodinářství - prstencové sluneční hodinky

Každý z nás nepochybně zná klasické náramkové a kapesní hodinky. Když se řekne sluneční hodiny představíme si v převážné většině pevné, statické, vybudované na nějaké budově, existují ale i přenosné a o nich je tento článek. K sepsání tohoto článku mě inspirovala vzpomínka na dětský seriál Willy Fog na cestě kolem světa, kde malá myška Čiko získá v Africe historické prstencové sluneční hodinky podle kterých následně měří čas po celou dobu příběhu. Takovéto hodinky nejsou jen bláhovým výtvorem scénáristů tohoto seriálu pro děti, ale existují i ve skutečnosti a poslouží vám jako zajímavý módní doplněk, případně pro konzervativce mohou plnit samozřejmě svojí hlavní funkci a to měření času.

Na první pohled mají prstencové sluneční hodinky jednu výhodu, a to že nepotřebují baterii a nehrozí že se porouchají a bude nutno opravovat jejich mechanický strojek. Tím ale jejich jednoduchost končí. Měřit jimi čas není až tak jednoduché, jak by laik na první pohled řekl. Sluneční hodinky fungují správně pouze na místě, pro které byly zkonstruovány. Jedná se o určitý poledník a taktéž je nutno vzít do úvahy i  severní a jižní polokouli, pro obě je nutno totiž zvolit jinou kalibraci.

Sluneční hodinky ukazují čas poměrně přesně, svítí-li tedy slunce. Je ale třeba vědět jak s nimi zacházet a jak správně čas změřit. Po zavedení letního času je samozřejmě nutností počítat s hodinovým rozdílem. Hodinky se skládají z prstence, který je zavěšen na řetízku. Vnější kruhové prstence jsou otočné a slouží k nastavení správného měsíce v roce pro měření času. Po obvodu prstence mohou mít hodinky dva otvory s nápisy W a S. Otvor s písmenkem S využijeme při měření času letním sluncem, tedy od 14 dubna. Naopak otvor s písmenkem W využijeme při měření času zimním sluncem, tedy od 10 října. Na vnějším prstenci se nacházejí zkratky měsíců v latině. Postupně jsou k nalezení písmenka I, F, M, A, M, I, I, A, S, O, N a konče písmenem D pro prosinec. Na vnitřní části pásku jsou příslušné hodiny. Vynechány jsou obvykle hodiny od 21 hodiny večerní po 3 ranní, kdy slunce nesvítí a nelze tedy logicky měřit. Sluneční prstencové hodinky se dají zakoupit i dnes, vyrábí se z mnoha materiálů, asi nikoho nepřekvapí že nejdražší budou ty zlaté. Mohou se nosit jako zajímavý přívěsek na krku a pokud jejich majitel umí určit podle nich čas rozhodně se na odpoledním pikniku pod otevřeným nebem stane středem pozornosti.

            

Zpět