Jak správně vybrat řemínek?

Ničeho se neděste, výběr řemínku není složitá věc. Při výběru se řídíme především náším vkusem, kvalitou a příležitostí, ke které řemínek potřebujeme. Každý materiál má své pro a proti. Pojďme se na to podívat:

Kožené řemínky

Pouhým okem poznáte prošívané a lepené pásky, přičemž platí, že prošívání je odolnější než lepení. Nejběžněji se můžete setkat s řemínky z hovězí, telecí, bůvolí kůže a vepřovice. Velmi luxusními variantami jsou řemínky z kůže z krokodýla, aligátora, varana, ještěrky nebo krajty. Ty se ale hodí spíše na příležitostné nošení, jsou více náchylné k praskání. 

Pokud chcete nosit hodinky každý den, doporučujeme řemínek z pevnější kůže jako je hovězí nebo bůvolí, ideálně s matným povrchem. Kvalitu pásku můžete odhadnout také pomocí čichu. Ty poctivé a kvalitní krásně voní kůží. 

Při hlubším pohledu na strukturu řemínku se pak zaměřte na materiály použité pro vrchní část, výplň a podšívku. Kvalitní přírodní kůže je volbou, kterou neprohloupíte. Koupit ale můžete také řemínky ze syntetické kůže, jejíž kvalita už může kolísat. Nejvíce se mění kvalita výplně řemínků. Kvalitní a prověření výrobci nemají potřebu zde nic nahrazovat, spousta výrobců ale s ohledem na snižování prodejních cen hledá i zde cesty, jak používat levnější materiály. Pak se může stát, že do nekvalitní výplně pronikne vlhkost a vevnitř pásku tak budete mít něco, co konzistencí připomíná vodou rozmělněný papír.

Jak_vybrat_kozeny_reminek_pasek_hodinky

 

Ocelové tahy

Řemínek z nerezové oceli nebo titanu oceníte především kvůli vysoké odolnosti. V dnešní době si navíc můžete vybírat z celé řady různých tvarů a barev, textur a povrchové úpravy. Vybírejte spíše mezi tahy s litými články, které mají obecně vyšší životnost než články ohýbané. U ocelových řemínků pak většinou počítejte s vyšší hmotností.   

Jak_vybrat_ocelovy_reminek_pasek_hodinky


Textilní a gumové řemínky

Ačkoliv kožené a ocelové řemínky v podstatě stále vládnou, o slovo se hlásí také další materiály, které nabírají na popularitě. Zejména guma (respektive silikon či kaučuk) a nylon. Tyto materiály jsou vyhledávané především mezi sportovci. To ale neznamená, že v této kategorii nenajdete elegantní kousky. Přesto však platí, že tyto řemínky jsou spíše neformální a na společenskou akci si jej spíše neberte.

Většinou se řemínek vybírá už ke konkrétním hodinkám. Pak tedy platí držet se stylu a charakteru hodinek. K elegantním a luxusním hodinkám volte pásek spíše formální, který je vhodný jak na společenské události, tak třeba na obchodní schůzky. U sportovních či potápěčských hodinek se zase porozhlédněte po odolných páscích. U menších hodinových pouzder by pak řemínek měl být spíše jemnější, u masivních pouzder se naopak nebojte volit mezi výraznějšími řemínky.

Jak na správnou velikost?

Zásadní věcí je vybrat řemínek se správnou roztečí pro uchycení na hodinkách. Opět to ale není nic složitého. Stačí rozteč na hodinkách změřit a podle výsledné hodnoty hledat danou šířku řemínku. Všímejte si také délky řemínku. Správná délka by po zapnutí na vašem zápěstí měla nechat k dispozici alespoň další tři dírky.

Abychom vám orientaci v rozměrech řemínků ještě více usnadnili, připravili jsme pro vás přehlednou infografiku

 Tabulka velikosti_reminku

Přejeme šťastnou ruku při výběru toho pravého řemínku!

Potřebujete poradit?

Milan Illés Milan Illés Mistr hodinář