Jak vybrat hodinky

Kupujete hodinky a nevíte si rady? Provedeme vás krok za krokem

Chystáte se pořídit nové hodinky a nevíte, čím se řídit a podle jakého klíče postupovat? Hodinky nekupujeme každý den, většinou ani každý rok a tak jejich koupě může člověku pěkně zamotat hlavu. My vám poradíme, jaké jsou hlavní zásady výběru. Čemu byste měli věnovat pozornost a na co si dát při koupi pozor

Hodinky do každé rodinky

Na prvním místě je jistě nutné si uvědomit, komu hodinky kupujeme. Základní dělení hodinek je na pánské, dámské a dětské. Tady asi není co řešit. I když některé hodinky můžou být z podstaty svého určení v tomto směru nezařaditelné. Např. speciální sportovní hodinky můžou stejně tak dobře nosit muži i ženy. Sport si nevybírá.

Cesta do hlubin študákovy duše

Naprosto klíčové je znát osobnost daného člověka. Pokud hodinky kupujeme sobě, pak je situace snadná, sami sebe známe nejlépe. Pokud ale chceme hodinky koupit pro někoho jako dárek, měli bychom ho dobře znát.

Výběr je totiž veliký. Máme hodinky klasické – společenské, ale i sportovní nebo různě specificky zaměřené – např. vojenské, letecké či potápěčské.

Výběr sklíčka

Dále byste měli přemýšlet nad tím, jak často budou hodinky na ruce. Nosíte je příležitostně, pár hodin denně nebo je z ruky prakticky nesundáte? Od toho by se měl odvíjet materiál sklíčka.  

Akrylátová (případně hesalitová). Výhoda – jsou nejlevnější. Nevýhoda? Jsou náchylnější k poškrábání.
Minerální sklíčka s příměsí křemene patří mezi nejpoužívanější. Jsou tvrdší než akrylátová a jejich cena je přívětivá.
Safírová sklíčka je nejtvrdší, ale také nejdražší. Safír je odrůda korundu, což je jeden z nejtvrdších přírodních nerostů.


Objevte svět pod hladinou - vodotěsnost 

Poslední důležitou vlastností, na kterou je třeba se soustředit, je odolnost proti vodě. Pokud jste milovníci vody nebo dokonce potápění, pak se na tento údaj rozhodně zaměřte.

Pozor, označení „waterproof“ už se dnes u hodinek používat nesmí. A pokud je na hodinkách uvedeno water resistant, taky ještě nemáte vyhráno. Toto označení bez dalších číselných údajů zaručuje jen odolnost proti vlhkosti. Do vany či pod kohoutek ale ruku nedávejte. V případě, že je označení water resistant doplněno číselným údajem o metrech, barech či atmosférách, pak hodinky mohou přijít do styku s vodou.

Většina lidí si myslí, že když je na hodinkách uvedeno například 10 ATM, mohou s nimi bez problémů do hloubky 100 metrů. To však není pravda, protože s vodotěsností se to má následovně:

Hodinky jsou rozděleny do jednotlivých skupin podle stupně vodotěsnosti. Například označení 30M (3 ATM) znamená, že testování hodinek v laboratoři za ideálních podmínek (tzn. bez pohybu), snesou tlak 3 ATM pod vodou. V praxi ale dochází pohybem pod vodou k navyšování tlaku a reálná hodnota ochrany je proto mnohem nižší. Např. hodinky s vodotěsností 30M vydrží déšť nebo mytí rukou, ale nelze je ponořit bez rizika zalití jejich vnitřku.

Stupně vodotěsnosti:

  • Vodotěsnost 0M (WR) - hodinky odolají dešti a zpocenému zápěstí. Neměly by se zamlžovat. Přestože řada výrobců deklaruje běžné mytí rukou, hygienou posedlým jedincům nedoporučuji. Nesmí se ponořovat do vody.
  • Vodotěsnost 30M (3 ATM) - hodinky jsou odolné pouze proti stříkající vodě a dešti.
  • Vodotěsnost 50M (5 ATM) - hodinky nemusíte sundavat při umývání nádobí ani ve sprše. Plavání nedoporučujeme.
  • Vodotěsnost 100M (10 ATM) - vodné pro šnorchlování, potápění bez dýchacích přístrojů a běžné dovádění ve vodě s prudšími pohyby. 
  • Vodotěsnost 200M (20 ATM) - určené pro rekreační potápění s dýchacím přístrojem.
  • Vodotěsnost 300M (30 ATM) - vhodné pro profesionální potápění s dýchacím přístrojem.
  • Vodotěsnost 1000M (100 ATM) - určené pro profesionální potápění s dýchacími přístroji. Hodinky bývají vybaveny heliovým ventilem.

Zaměřte se na strojek hodinek

Hodinky jsou hodinkami především díky tomu, co ukrývají ve svých útrobách.

V neposlední řadě je tedy dobré se zaměřit i na mechanismus ovládání samotných hodinek. Obecně rozlišujeme hodinky mechanické/automatické a hodinky s quartzovým strojkem (na baterii). Na téma, Jak vybrat hodinový strojek jsme připravili článek zvlášť. Přečíst si ho můžete zde.

Výběr řemínku

Při výběru se řídíme především náším vkusem, kvalitou a příležitostí, ke které řemínek potřebujeme. Každý materiál má své pro a proti. Pojďme se na to podívat v článku Jak správně vybrat řemínek.

Když klasika nestačí, sáhněte po limitované edici

Pokud chcete opravdu něco exkluzivního, co nemá jen tak někdo, pak se zaměřte na limitované edice modelů jednotlivých značek. I zde si můžete vybrat z různých stylů, od retro kousků až po vysoce elegantní nebo rusky odolné kousky. Vyrábí se většinou jen v 50 až 100 kusech. 
Přečtěte si na BLOGu:

Jak správně vybrat řemínek?

Typy hodinových strojků

Quartz vs mechanický strojek – Tichá revoluce času


 

Potřebujete poradit?

Milan Illés Milan Illés Mistr hodinář