Druhy hodinových sklíček a jejich historie

Hodinová sklíčka patří mezi nejvíce náchylné části k oděru či rozbití. Sklíčko musí vydržet nárazy, škrábance, povětrnostní vlivy jako je kyselý déšť, mráz, sníh, písečnou bouři, a u potápěčských hodinek i voděodolnost způsobenou hydrostatickým tlakem. Jemné škrábance na pouzdře většina majitelů toleruje, leč právě škrábanec na sklíčku není zrovna tím, o co by hrdý majitel hodinek stál. 

Původní náramkové a kapesní hodinky osazovali mistři hodináři křišťálovými sklíčky, jelikož neexistoval žádný jiný dostupný průhledný materiál, který by mohli použít. Byli tedy omezeni technologií a bylo to znát. Křišťál je velice křehký materiál s malou odolností vůči otřesům, které se bohužel během každodenním nošením hodinek nevyhnete. Proto se můžeme setkat s kovovými víčky kapesních hodinek, jejichž primárním účelem bylo zamezit prasknutí křišťálového sklíčka. Doba ale pokročila a křišťálová sklíčka nahradily plastová (akrylátová), minerální a safírová.

broken-antique-pocket-watch-1935508 (1)


Akrylátová sklíčka

Plastová sklíčka se začala nejvíce používat v šedesátých letech minulého století. Mají tu výhodu, že jsou levná a velice odolná proti prasknutí, leč se snadno poškrábou. Na rozdíl od ostatních druhů sklíček je ale možné celkem jednoduše drobné škrábance zabrousit. Stačit vám k tomu bude hadřík a leštící pasta. Po chvilce leštění a následném omytí vodou škrábance zmizí. Plastová sklíčka se dnes používají u levnějších, dětských hodinek a modelů, které se odvolávají na historickou předlohu, jako např.: Geckota W-01 Vintage Jumping Hour. Ten se inspiroval klasickými chronografy 40. let minulého století a má  dvojité „retro“ vypouklé akrylové sklíčko s antireflexní úpravou. 

Geckota-W01-7


Minerální sklíčka

Mezi nejrozšířenější a nejpoužívanější sklíčka patří minerální. Mají asi desetkrát větší tvrdost než ta plastová, zejména díky použití oxidů křemíku a povrchovému tvrzení. Na Mohsově stupnici tvrdosti má minerální sklo stupeň 7. Je tak odolnější proti poškrábání, pokud ale k poškrábání přesto dojde, musí být vyměněno. 

Hodinky s tvrzeným minerálním sklem, nazývané Hardlex, používá převážně firma Seiko. Jedná se o vrstvu umělého korundu - safíru nanesenou na křemíkové sklo. Toto sklíčko údajně i lépe odolává tlaku, než safírové, najdeme ho proto u mnoha potápěčských modelů.

99912c571d38280d73ed745b40e0fcb6


Safírová sklíčka
 

A nakonec tu máme sklíčka safírová. Ty jsou velice odolná a oblíbená, ale zase křehká. Oproti předchozím sklíčkům jsou velice odolná proti poškrábání, uvádí se že 2-3krát odolnější než sklíčka minerální. Tím, že jsou křehčí jsou oproti minerálním sklíčkům náchylnější k prasknutí nebo roztříštění.

3180-2

Safír je znám od 19. století, poprvé byl ale použit na sklíčka až v šedesátých letech minulého století. Na rozdíl od čirého přírodního safíru se ten syntetický získává krystalizací korundu při teplotě 2000°C a může mít různé barvy. Safírová sklíčka se používají u dražších modelů hodinek a jsou velmi často zakřivená.            

 

Potřebujete poradit?

Milan Illés Milan Illés Mistr hodinář

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení