Vážení zákazníci, chceme vás ujistit, že náš e-shop a doručování zásilek funguje nadále bez omezení.  Zboží expedované z našeho skladu je nezávadné a nebylo v kontaktu s nakaženými osobami. Také jsme provedli preventivní opatření ke zvýšení hygienických podmínek na našem skladě. 

Jsou vaše hodinky skutečně vodotěsné? Využijte naší službu zkoušku vodotěsnosti

Jsou vaše hodinky skutečně vodotěsné? Využijte naší službu zkoušku vodotěsnosti

Trochu z historie vodotěsnosti. První vodotěsné hodinky nesou název Rolex Oyster (ústřice) a byly vyrobeny v roce 1926. Tyto hodinky měla na sobě kupříkladu anglická stenografka Mercedes Gleitzová, když v roce 1926 překonala za 15 hodin a 15 minut kanál la Manche mezi Francií a Velkou Británií. Hodinky Rolex Oyster se objevily i na zápěstí legendárního agenta MI6 Jamese Bonda Seana Conneryho v úvodním filmu této série s názvem Dr. No z roku 1962. I díky agentovi 007 si tak hodinky Rolex Oyster získaly další nadšené fanoušky.

Hodinky Rolex Oyster 

hodinky_vodotesnost

Zpět do současnosti. Určitě jste už zažili či slyšeli z doslechu o následující situaci. Váš známý si vzal do bazénu či na potápění v moři své zbrusu nové hodinky. Ty se při koupi hrdě pyšnily nápisem vodotěsné a ejhle, voda se majiteli nedostala jen do nedostatečně utěsněných potápěčských brýlí, ale i do hodinek. Není totiž vodotěsnost jako vodotěsnost. Dokonce původní anglický termín water resistant neznamená vodotěsnost ale voděodolnost, leč s tímto termínem se v našich končinách příliš často nesetkáte.

Jak to tedy s vodotěsností hodinek ve skutečnosti je? Jestliže si budete kupovat hodinky s nápisem water resistant tak věste, že tyto hodinky nejsou ani vodotěsné, ani voděodolné a vydrží jen klasickou atmosférickou vlhkost, mírný déšť či omytí rukou. Rozhodně je tedy neberte s sebou do bazénu a už vůbec ne na adrenalinové potápění v Karibském moři.

Opravdu vodotěsné hodinky mají kromě nápisu water resisatnt i doplňující informaci v metrech či tlaku v atmosférách (ATM), podle kterého určíte maximální hloubku, do které je možno se s hodinkami ponořit. Při skutečném potápění ale je třeba být přesto obezřetný. Údaj o vodotěsnosti je totiž měřen v laboratorních podmínkách, v sladké a stojaté vodě. Při potápění v moři vystavíte hodinky zvýšenému tlaku pohyby rukou, agresivní slaná voda a další chemikálie též nepůsobí na hodinky (a třeba i na pásek z krokodýlí kůže) rozhodně blahodárně. Nezapomeňte ještě na to, že manipulace s korunkou či ostatními tlačítky na hodinkách také nepatří mezi ty činnosti, které hodinkám prospějí.

Naše společnost vám za 250 Kč na přístroji Leak Checker Prime provede zkoušku vodotěsnosti hodinek, a to až do tlaku 10ATM. O provedené zkoušce dostanete protokol. Vodotěsnost hodinek by se měla kontrolovat jednou ročně a vždy po každém otevření hodinek (při opravách, rytí nápisů či výměně baterie).

Autor článku Jan Vachtl

Potřebujete poradit?

Milan Illés Milan Illés Mistr hodinář